Umowa kredytowa – bez niej żaden kredyt nie mógłby dojść do skutku, to ona bowiem określa warunki, których zobowiązuje się przestrzegać bank i kredytobiorca, to w niej jest zawarta kwota pożyczki oraz to ona wreszcie określa termin spłaty.
Umowa kredytowa jest zawsze pisemna – musi zawierać informacje (obok kwoty, terminu, stron umowy i oprocentowanie), wśród których najważniejsze są te na temat: obowiązków i praw, które będą obowiązywać podczas relacji kredytobiorca-kredytodawca, termin ewentualnego wypowiedzenia umowy przez jedną ze stron, cel, na który są przeznaczone pieniądze z kredytu oraz formy zabezpieczenia prawnego danego kredytu.
Pamiętaj, że podpisując umowę zgadzasz na wszystkie zawarte w niej punkty (których nie będziesz mógł później zmienić), dlatego przed podpisaniem dobrze się z nią zapoznaj.
Poniżej znajdziesz kilka informacji, na które powinieneś zwrócić szczególną uwagę podczas czytania.
- Ważne, abyś przyjrzał się tabeli prowizji i opłat. Sprawdź, czy nie ma tam jakichś dodatkowych obciążeń finansowych (jeśli zamierzasz zmienić walutę kredytu bądź zamierzasz go wcześniej spłacić, napisz odpłatny aneks do umowy).
- Zwróć też uwagę na marżę banku oraz oprocentowanie kredytu (poszukaj, w jaki sposób jest ono liczone).
- Przejrzyj załączniki do umowy – czasami informacje tam zawarte przenoszone są do regulaminu (z tym, że regulamin można w każdej chwili zmienić, natomiast umowy niestety nie).
- Zwróć uwagę, czy raty, które będziesz spłacać, są równe, czy też malejące.
- Sprawdź, czy umowa zezwala na karencję, czyli zawieszenie miesięcznych rat.
Zawarte powyżej wskazówki mają pomóc potencjalnemu kredytobiorcy i otworzyć mu oczy na zagrożenia, czyhające na niego ze strony banku. W dzisiejszych czasach większość umów podpisywana jest w pośpiechu, w związku z czym mogą później wyniknąć pewne nieporozumienia. Żebyś nie czuł się oszukanym, wystarczy, jeśli przed podpisaniem umowy kredytowej, dokładnie ją przeczytasz (natomiast w razie jakichkolwiek wątpliwości skonsultować się z doradcą kredytowym).